Official website of the Eastlake High School fastpitch program sponsored by Eastlake Fastpitch Booster Club, a 501(c)3 organization.

Questions?  Contact webmaster@ehsfastpitch.org

Copyright 2016  - All rights reserved.

2018 VARSITY SCHEDULE

2018 JUNIOR VARSITY SCHEDULE

DAY
DATEOPPONENTTIMELOCATIONRESULT
SATMARCH 10
JAMBOREE (RIDGEFIELD)
9:30A
AWAY

WED
MARCH 14LAKE WASHINGTON
4:00P

EASTLAKE

17-2 (W)
TUE
MARCH 20
MT. SI
4:30P
AWAY        
12-2 (W)
MON
MARCH 26
NORTH CREEK
6:00P
AWAY​           7-11 (L)
WED
MARCH 28
BOTHELL
4:00P
EASTLAKE
1-11 (L)
FRI
MARCH 30
WOODINVILLE
4:00P
AWAY
5-8 (L)
MON
APRIL 2
INGLEMOOR
3:45PEASTLAKE
7-5 (W)
TUE
APRIL 10
REDMOND
4:00P
EASTLAKE
​12-5 (W)
THU
APRIL 12
SEDRO WOOLEY
4:30P
AWAY
​17-9 (W)
TUE
APRIL 17
INGLEMOOR
4:30P
HOME6-20 (L)
THUAPRIL 19
LAKE WASHINGTON
4:30PAWAY
11-7 (W)
FRI
APRIL 20
MT. SI
4:30P
AWAY
23-1 (W)
TUE
APRIL 24
REDMOND
4:30P
AWAY
26-7 (W)
THUAPRIL 26
NORTH CREEK
4:00PEASTLAKE
​11-0 (W)
MON
APRIL 30
WOODINVILLE3:45PEASTLAKE
​6-7 (L)​
FRI
MAY 4
INGLEMOOR
4:00P
AWAY
​12-13 (L)
WED
MAY 9
TAHOMA
3:45P

EASTLAKE

​7-6 (W)

























                                20-5 Overall, 13-3 Conference​

DAY
DATEOPPONENTTIMELOCATIONRESULT
SATMARCH 10
JAMBOREE (RIDGEFIELD)
9:30A
AWAY

WED
MARCH 14LAKE WASHINGTON
4:00P

EASTLAKE

9-2 (W)
TUE
MARCH 20
MT. SI
4:30P
AWAY        
12-0 (W)
THU
MARCH 22
ISSAQUAH
4:00P
EASTLAKE14-2 (W)
MON
MARCH 26
NORTH CREEK
6:00P
AWAY​           17-0 (W)
WED
MARCH 28
BOTHELL
4:00P
EASTLAKE
11-5 (W)
FRI
MARCH 30
WOODINVILLE
6:30P
AWAY
0-3 (L)
MON
APRIL 2
INGLEMOOR
4:00PEASTLAKE
​6-9 (L)
WED
APRIL 11
JUANITA
4:00P
EASTLAKE
9-0 (W)
THU
APRIL 12
SEDRO WOOLLEY
4:30P
AWAY
​4-0 (W)
WED
APRIL 18
SKYLINE
4:00PEASTLAKE
11-0 (W)
FRI
APRIL 20
MT. SI
4:00P
EASTLAKE
16-3 (W)
SATAPRIL 21NEWPORT2:00PNEWPORT
​13-2 (W)
MON
APRIL 23
ISSAQUAH
4:30P
AWAY
10-3 (W)
WED
APRIL 25
NORTH CREEK
3:45P
EASTLAKE
​6-0 (W)
FRI
APRIL 27
BOTHELL
4:00P
AWAY13-2 (W)
MON
APRIL 30
WOODINVILLE4:00PEASTLAKE
10-2 (W)
FRI
MAY 4
INGLEMOOR
6:00P
AWAY
​5-1 (W)
TUE
MAY 8
NEWPORT4:00PEASTLAKE
​1-3 (L)
WED
MAY 9
TAHOMA
4:00P

EASTLAKE

​2-1 (W)
FRI
MAY 11
SKYLINE
4:30P
AWAY9-0 (W)
KINGCO PLAYOFFS - MAY 14-16 - INGLEMOOR HS
TUEMAY 15NEWPORT (KINGCO SEMIS)4:00P​INGLEMOOR HS
13-3 (W)
WEDMAY 16WOODINVILLE (KINGCO CHAMP.)6:30PINGLEMOOR HS7-4 (W)

WIAA 4A STATE PLAYOFFS - MAY 25-26 - SPOKANE, WA

(DWIGHT MERKEL SPORTS COMPLEX)

FRI
MAY 25
AUBURN RIVERSIDE12P
FIELD 4
6-8 (L)
FRIMAY 25EASTMONT4PFIELD 516-0 (W)
FRIMAY 25PUYALLUP6PFIELD 34-10 (L)